STORAKSJON: Økokrim her ved konstituert statsadvokat Tarjei Istad og politiinspektør ved Telemark politidistrikt Knut Kolloen jakter ulovlige bygg og innretninger i kragerøskjærgården. (Stedet er ikke nødvendigvis gjenstand for noen ulovligheter).

Kjøp bilde

Storaksjon mot ulovlige bygg pågår

Økokrim, Telemark politidistrikt, Fylkesmannens miljøvernavdeling og Kragerø kommunen gjennomfører nå en storaksjon i kragerøskjærgården mot ulovlige bygg og innretninger.l Per Eckholdt • 35 98 67 65

Annonse

INNHENTER: 25 personer deltar i storaksjonen i kragerøskjærgården og innhenter informasjon, her fra Skåtøyroa. (Stedet er ikke nødvendigvis gjenstand for noen ulovligheter).

Kjøp bilde

STRENGE REAKSJONER: – Reaksjonen kan bli strenge dersom vi oppdager ulovlige bygg eller innretninger, sier konstituert statsadvokat Tarjei Istad. (Stedet er ikke nødvendigvis gjenstand for noen ulovligheter.)

Kjøp bilde

Dette anbefaler kv.no's lesere

Annonse

Det er kommet inne et trettitalls tips om ulovlige bygge i skjærgården. Dette er tips som både er kommet fra private og fra andre hold.

Totalt er 25 personer, hvorav seks fra Økokrim involvert i storaksjonen som vil pågå tirsdag og onsdag. Hele skjærgården skal saumfares og torsdag vil det bli foretatt en evaluering av aksjonen.

Informasjon

– I første omgang innhenter i informasjon om tipsene vi har fått. Deretter kontrollerer vi disse opp mot de tillatelser som er gitt, forteller konstituert statsadvokat Tarjei Istad til KV.

På forhånd har Økokrim og byggeavdelingen i Kragerø kommune samarbeidet om storaksjonen. Saker om eventuelle ulovlige bygg og innretninger – såkalte sjikanøse stengsler – er gjennomgått på forhånd. Det er særlig på bakgrunn av den nye plan- og bygningsloven som trådte i kraft 1. juli i år at et enda sterkere fokus er rettet mot ulovlige bygg i strandsonen.

– Dersom vi kommer over ulovlig oppsatte bygg, naust, anneks eller lignende kan eieren bli anmeldt av Økokrim. Straffereaksjonene er forskjellige alt fra bøter til fengsel i opptil to år, noe som for øvrig er en sjeldenhet, fortsetter Istad.

Allmennpreventiv

Istad og politiinspektør Knut Kolloen ved Telemark politidistrikt har stor tro på at en slik storaksjon har allmennpreventive effekter.

– Også entreprenører som utfører eventuelle ulovlige tiltak skal vite at også de kan bli ilagt en straffereaksjon. Utførende entreprenører skal også sjekke nødvendige tillatelser før de setter i gang arbeid, påpeker Knut Kolloen.

I to dager skal Økokrim i samarbeid med flere etater støvsuge kragerøskjærgården etter ulovlig oppsatt bygg og innretninger.


 


 

 

Kommentarer på kv.no

Trond Nøstvold Tou

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske meldinger, trusler eller reklame blir ikke akseptert på kv.no. Falske profiler vil bli utestengt.

Vennlig hilsen Trond Nøstvold Tou, publiseringsredaktør Kragerø Blad Vestmar.