FYLKESMANNEN: Helle Hogner (SV) og de andre lederne på sosialistisk side sender brev om lovlighetskontroll til fylkesmannen.

Kjøp bilde

Skolesaken til fylkesmannen

Partiene Ap, Sv og Rødt går nå sammen om å sende skolesaken i Kragerø som en ankesak til fylkesmannen.

Dette anbefaler kv.no's lesere

Dette handler om en lovlighetskontroll, der partiene nevner flere punkter som de mener ikke er blitt tatt hensyn til under behandlingen av skolestruktursaken.

Helle Hogner fra SV, som har ført brevet i pennen, sier at de viktigste punktene går på areal, trafikk, og det faktum at barnas representant i kommunen ikke har kommet til orde i saksbehandlingen.

– I tillegg griper vi også fatt i den trolig korte høringsfristen som har vært i saken, og som bryter helt med de normene vi er blitt enige om i kommunen for slike saker, sier Hogner.

Brudd på bestemmelser

Når det gjelder areal pekes det på at mens kravet til uteareal for elever på skoler med mer enn 300 barn er på 50 kvadratmeter, så blir det på Kragerø skole kun 8 kvadratmeter per elev.

Angående trafikk peker man på at konsekvensen for de nye trafikale forholdene rundt Kragerø skole ikke er utredet i behandlingen.

Brevet godkjennes nå av de tre sosialistiske partiene, og sendes deretter til fylkesmannen via ordføreren.

 

Kommentarer på kv.no

Trond Nøstvold Tou

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske meldinger, trusler eller reklame blir ikke akseptert på kv.no. Falske profiler vil bli utestengt.

Vennlig hilsen Trond Nøstvold Tou, publiseringsredaktør Kragerø Blad Vestmar.