GAUPEFELT: Rådyret nylig tatt av gaupa da Fossen kom over det.
Kjøp bildeGaupa tok seg av Alfreds rådyrjakt
Alfred Fossen i Sannidal fikk hjelp av gaupa til å felle rådyret han var på jakt etter.
BITT: Bittet i halsen levnet ingen tvil om at gaupa hadde vært jegeren.
Kjøp bildeDette anbefaler kv.no's lesere
Fossen hadde dratt ut sammen med hunden sin for å jakte rådyr i området mellom Bjortjenn og Kurdøla gård.
Litt etter at hunden var sluppet, hørte han en svak los, og regnet med at hunden var på sporet av et dyr. Han satte derfor kursen mot et posteringssted som han hadde brukt flere ganger tidligere.
Strupebitt
Men på veien dit nærmest snublet han over et rådyr som lå på bakken, drept av et strupebitt. Dyret var helt varmt, så dette hadde tydeligvis skjedd bare for noen få minutter siden.
Etter en rask studering av bittet, var Fossen ikke i tvil om at ei gaupe hadde vært på ferde. Dette fikk han ytterligere bekreftet da han tok med seg dyret hjem og flådde det.
Ettersom dyret var både ferskt og helt, så kunne han bruke rådyret akkurat som om han skulle ha felt det selv.
Men selve jaktopplevelsen gikk han altså glipp av. Den ble han snytt for av gaupa.
Gaupe med unge
Også tidligere i høst ble det observert gaupe i dette området. Da var det en elgjeger som satt på post, som fikk ei gaupe med en årsunge inn på posten.
Begge dyra sto helt stille en stund, før de trakk seg sakte tilbake der de kom fra og ble borte.