FLYTTER SNART: Enhetsleder Ole Petter Haukedalen (fra venstre) og ambulansearbeiderne Espen Harveg og Petter Andersen studerer planene for ny ambulansestasjon.
Kjøp bildeEndelig et «hjem» for ambulansene
– Dette er akkurat hva vi har ønsket oss!
Flytter hit: Andrew Howatsons område på Sluppan blir ambulansearbeidernes nye hjem.
Kjøp bilde
Kummerlig: «Garasjene» utenfor sykehuset som huser ambulansene nå er ikke mye å skryte av.
Kjøp bildeDette anbefaler kv.no's lesere
Ambulansepersonalet i Kragerø er lettet og fornøyd over at de endelig får en stasjon som er skreddersydd for deres behov. Den nye ambulansestasjonen vil bli etablert på Sluppan i løpet av året.
– Vi har vel flyttet rundt 10 ganger de siste 15 årene, og har ikke hatt arbeidsforhold som er tilpasset vårt behov, sier ambulansearbeider Espen Harveg.
Her og der
I løpet av de siste årene har ambulansene vært stasjonert på Helle, på Støa camping, på Tangen og i ulike lokaliteter på sykehuset.
– Dagens vaktlokaler på sykehuset har vi hatt i cirka fem år. Selve lokalene er greie nok, men vi mangler totalt garderobeforhold og garasje, sier enhetsleder for ambulansene i Kragerø Ole Petter Haukedalen.
I dag har ambulansene tilhold i to «presenningsgarasjer». I tillegg er det en provisorisk carport, hvor bare den noe mindre reservebilen får plass under tak.
Den nye ambulansestasjonen som nå detaljplanlegges vil bli på 500 kvadratmeter.
God plass
Den har garasjeplass til fire biler, og gode lokaliteter med oppholdsrom og sovemuligheter, garderobe og dusj for mannskapene.
På dagtid er det fire ambulansearbeidere på vakt, resten av døgnet to. De går enten åtte timers dagskift, eller 24-timers skift.
– Den stasjonen vi har fått tilbud på, er etter de kravspesifikasjonene som er satt opp, og akkurat hva vi har ønsket oss, sier Ole Petter Haukedalen.