- Bærebjelken i Munch-jubileet

"Soloppgang i Kragerø" heter boken Hans-Martin Frydenberg Flaatten har skrevet.

Annonse

Samarbeid: Hans-Martin Flaatten og Ulf Hamran har dradd veksler på hverandre i arbeidet med boken «Soloppgang i Kragerø».

Kjøp bilde

Signering: Hans-Martin Frydenberg Flaatten møtte ta seg god tid til å signere boken på Kragerø Bibliotek.

Kjøp bilde

Dette anbefaler kv.no's lesere

Annonse

Ett år har historiker Hans-Martin Flaatten brukt på å skrive boken om Edvard Munchs liv på Skrubben, 1909 - 1915.

Boken ble torsdag lansert på Kragerø bibliotek.

- At vi i Norge får en ny bok om Edvard Munch er ikke hverdagskost. Derfor et denne dagen den tyngste i jubileet. Da vi startet planleggingen ønsket vi å få en Munchforsker til å se på Munch og Kragerø fra utsiden.

Valget falt på kunsthistoriker Hans-Martin Frydenberg Flaatten som tidligere har skrevet og holdt foredrag om Munchs kunstneriske tilknytning til Åsgårdstrand og Hvitsten. Dette er hans første bok, som er selve bærebjelken i Munch-jubileet, sa prosjektledet Katja Aarflot.

Forfatteren

Hans-Martin Frydenberg Flaatten fortalte om arbeidet med boken og viste bilder. Boken som har blitt på 140 sider er rikt illustrert, både med fotografier, tegninger, skisser og malerier.

- Dette er en helt annen Munch enn den jeg har jobbet med tidligere. Under arbeidet med boken har jeg sett helt nye sider av Munch, som jeg har blitt veldig fascinert av.

Forfatteren har gått gjennom det meste han har funnet i arkivene på Munch-museet av skrevet materiale om Munch. Dagbøker, brev og artikler.

Han har også brukt en del tid i Kragerø for å snakke med folk som har hatt opplysninger om Munchs og hans Kragerø-tid.

- En stor og spesiell takk til Ulf Hamran for hans informative kommentarer til manus. Hamran har også lest korrektur til boken, fortalte forfatteren.

Boken har fått det treffende navnet: "Soloppgang i Kragerø".

Kragerøtiden

- Tittelen er også symbolsk, for i Kragerø og på Skrubben, fikk Edvard Munch en ny start på livet, samtidig som solen er et stort verk i hans kunstneriske utvikling, fortalte Katja Aarflodt.

Bokens utseende, design og layout ble kommentert.

- Jeg synes at Andreas Bache Wiik som har designet boken har gjort en fremragende jobb. Den er i et hendig format og meget lesevennlig. Tekstene i boken og bildene støtter veldig godt opp om hverandre, sa Aarflodt.

- Munchs Kragerøperiode har vokst i min bevissthet og det har vært inspirerende å få jobbe med boka, sa Hans-Martin Frydenberg Flaatten.

Boken "Soloppgang i Kragerø" vil også bli lagt ut til salg i Munch-museet i Oslo.

 

Kommentarer på kv.no

Trond Nøstvold Tou

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, men det må skje under fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske meldinger, trusler eller reklame blir ikke akseptert på kv.no. Falske profiler vil bli utestengt.

Vennlig hilsen Trond Nøstvold Tou, publiseringsredaktør Kragerø Blad Vestmar.