FØRST UT: For første gang starter Telemarksutstillingen i Kragerø. Sigbjørn Eliassen, Britt Kolltveit og leder for Kragerø kunstforening Odd G. Iversen (bak) ønsker velkommen til høytidelig åpning.

Kjøp bilde

Åpnes i Kragerø- men uten lokale kunstnere

Den 43. Telemarks-utstillingen i rekken åpner for første gang i Kragerø - men det er ingen lokale kunstnere representert i utstillingen.

Annonse

Dette anbefaler kv.no's lesere

Annonse

– I fjor var det ni lokale kunstnere med, men ingen i år.

Styret i Kragerø kunstforening med leder Odd G. Iversen i spissen stiller spørsmålet om ingen av de lokale kom gjennom nåløyet med juryeringen, eller om de ikke hadde fått med seg fristen for innsendelse?

– Utstillingen åpner i Kunstforeningens lokale lørdag, med både musikk og utdeling av stipend, forteller Britt Kolltveit som er i full gang med å sette opp utstillingen.

Deler ut stipend

Stipendet på 10.000 kroner går til den utstilleren som juryen mener har levert det beste bildet.

– Hvem som helst kan sende inn bidrag til Telemarksutstillingen, uansett utdannelse. Det er en jury som velger hvilke bidrag som får være med- uten å vite hvem kunstneren er.

– Kunstnerne kan stille med inntil tre bidrag, som kan være maleri, foto, skulptur eller andre teknikker. Tidligere har det vært mye foto, men i år er det også mange malerier, forteller Kolltveit.

Kun én kragerøkunstner søkte

Ifølge leder for Telemarksutstillingen Borger Eik, var det kun ett navn fra Kragerø blant de 64 søkerne.

– 27 kunstnere ble antatt, så det er en kamp om å komme inn på Telemarksutstillingen, sier Eik, som synes juryen har hatt mye godt å plukke i.

Den ene søkeren fra Kragerø ble altså ikke antatt.

– Det har vært mindre søkere i år enn i fjor, hvor det var mellom 80 og 90 innsendere, forteller Borger Eik som legger til at man har avertert flere ganger i fylkesavisene.