Hvor ble fisken av?
Dette anbefaler kv.no's lesere
innlegg
Vi er lykkelige eiere av verdens beste feriested i Kragerø-skjærgården. Nå er vi her for å gjøre våronn, og se til at alt er i orden til sommersesongen.
Da ungene var små, og vi var unge, baserte vi mye av matauken vår på selvfisket fisk, med både bunnsnøre, kastesluk, og garn som vi satte rett utfor brygga vår på Borteid-landet. Det var alltid fisk å få. Garantert! Dette dreier seg om noen tiår tilbake.
Nå er det ikke et napp å få, selv om vi står med kastesluk på de samme steder. Til vår store forundring er det ikke lenger lov å sette garn her ved hytta. Dette fortalte vår fastboende nabo, som i likhet med oss har fisket her i lange tider. De har også fristet fiskelykken fra båt, men ikke ett napp for dem heller!
Vi synes dette er rart, men vi har en mistanke om at det er et par seler som har slått seg til på skjærene her i nærheten som forsyner seg grådig av fisken. De er like smellfeite som julegrisene var i gamle dager. Vi ser de daglig, der de hviler ut på skjæret mellom spiseøktene sine, eller boltrer seg i lystig lek i sjøen, ikke langt fra hytta. Vi har hørt at disse dyrene spiser et anselig med kilo fisk pr. dag, så da er det kanskje ikke så rart om fisken forsvinner fra "våre farvann"!
Er det ikke lov å bli kvitt disse storspiserne på en human måte? Er det jaktsesong, eller er de totalfredet?
Hvis de skal få fortsette på denne måten, vil de vel overta alt fiskeriet selv, og vi må basere oss på "Findus".
Kan de rette instanser gi oss et fyldig svar på både seljakt og manglende fisk i fjorden?
På forhånd takk!
Astrid og Tom Nilsen, p.t. Borteid