Forskjell på CO2?
Dette anbefaler kv.no's lesere
debatt
CO2 er en komplisert gass å forholde seg til, men nå har vi kanskje fått et gjennombrudd. SV virker å ha funnet "snill" og "slem" CO2.
SV er mot petroleumsvirksomhet utenfor Lofoten/Vesterålen fordi olje og gass slipper ut CO2. Den oljen har åpenbart "slem CO2". Men i de "nye" norske havområdene mot Russland åpner regjeringen og SV for oljevirksomhet. Oljen i Barentshavet har dermed "snill CO2 ".
Fra før har vi "snill CO2" i utenlandske gasskraftverk eid av Hydro og Statkraft, mens gasskraftverket på Kårstø har "slem CO2 ". Og regjeringen forventer nok at det er "snill CO2 " i oljen fra u-land, siden det gis titalls millioner kroner i u-hjelp for å støtte utvikling av petroleumsvirksomhet. Ja, kull fra Svalbard har selvsagt "snill CO2 ", mens all annen kull i verden er slem. Ja, bortsett fra kullet som skal brennes i et kullkraftverk i Sør-Afrika, hvor norske penger er gitt i investeringsstøtte.
Beklager – dette er bare fjas. Hvor lenge skal regjeringen holde på slik? Regjeringen må snart skjære gjennom tullet fremfor å la SV skape usikkerhet og sirkus. FrP mener Norge skal ha klare mål om å videreutvikle våre olje- og gassressurser. EU trenger norsk gass, og det internasjonale energibyrået ber Norge produsere mer olje- og gass, selv i et deres klimaanalyse. Vi skal være stolt av vår petroleumsnæring. Den vil fortsatt være viktig, selv om vi også skal satse mer på fornybar energi. Dette handler ikke om enten/eller, men både/og. En dag forstår kanskje regjeringen også det.
Ketil Solvik-Olsen, energi- og klimapolitisk talsmann, Frp