Distriktslege Emil Eriksen (1864 – 1955)

Annonse

Dette anbefaler kv.no's lesere

Annonse

innlegg

«Han hadde anlegg for kunstmaling, og var ikke lite opptatt med dette i sin fritid, og malte flere meget gode skjærgårdsbilder. Ett av disse ga han til Skåtøy kommunelokale.» (Lensmann Lars Midgaard i Fellesbindet, Bygdebok for Sannidal og Skåtøy, 1953.)

Den utrettelige Jimmy Åsen gjør stadig nye og overraskende funn av mer og mindre kjente og ukjente kunstneres arbeider i KV-spalten «Malerier forteller».

Vanskelig å tyde

24. januar 2012 viste han en fin vinterstemning fra Kragerøs havn i morgendemring eller ettermiddagsskumring, med Skåtøy kommunegård matrikkelnummer 14 på Øya til venstre, og Gunnarsholmen med Kragerø jernstøperis store støperihall og de rødmalte arbeiderboligene midt i bildet. All bebyggelse vi ser, er revet omkring 1964-67, av kommunen. Med andre ord for skattebetalernes penger.

Så henger da også bilden, en pastell (fargekritt), i dag på skattekontoret, hvor Jimmy Åsen oppdaget det. Kontoret opplyste at bildet har hengt i Skåtøy kommunelokale. Signaturen fant Jimmy vanskelig å tyde.

Bildets kunstneriske kvalitet ligger betydelig over amatørnivået. Dette må være en rutinert og erfaren persons verk. Da Jimmy spurte Nils Erik Salvesen om forslag, nevnte Salvesen fru Julie Gjessing født Monrad, gift med sogneprest Gjessing i Kragerø. Motivet kunne nesten vært malt fra presteboligens veranda (i dag Hjallums hus i P.A. Heuchs gate).

«E. Eri.»

Men den gang Salvesen utarbeidet katalog over Kragerø kommunes kunstsamling, førte han inn som nummer 43 en «Aftenstemning, ved vestre Øya og Gunnarsholmen», pastell, signert «E. Eri.». Denne lille pastellen i brun ramme henger i dag i Rådhusets vestibyle innunder trappen sammen med en tilsvarende, litt større pastell av samme kunstner. Motivet er nøyaktig det samme som Skattekontorets større og bedre utgave, og må være en forstudie til sistnevnte.

Men hvem er så «E. Eri.»?

Svaret finner vi i Salvesens katalog. Det er innført i alt fem pasteller av samme kunstner i kommunens samling. Han angis som «Doktor E. Eriksen, lege i Kragerø i 1920-årene.» Det står ingen ting om hvordan eller når bildene kom i kommunens eie.

Fra Hedmark

I standardverket Kobro: «Norges Læger» finner vi at Emil Eriksen var født 2. januar 1864 i Vang på Hedemarken som sønn av skreddermester Johan Eriksen. Han studerte medisin og ble cand. med. i 1890. Han ble gift i Kristiania i 1898 med Valborg Louise Fredriksen, født i hovedstaden i 1862 som datter av en byggmester. De fikk tre sønner, to levde opp. Eriksen ble i 1904 distriktslege i Måsøy med bolig i Hammerfest, og fra 1910 distriktslege i selve Hammerfest distrikt. I august 1916 ble han ansatt som distriktslege i det nyopprettede Sannidal og Skåtøy legedistrikt, med bolig i Kragerø. Han satt i to perioder i Kragerø kommunestyre. I 1920-årene skrev han et par artikler i Tidsskrift for Den norske lægeforening om automobilgodtgjørelse og reiseregulativ, samt en skildring av hvilke farer som truer en lege i embeds medfør i Finnmarken. Doktor Eriksen har trolig hatt sitt legekontor i kommunegården på Øya og det «skjærgårdsbildet» lensmann Midgaard nevner han ga Skåtøy kommune i gave – trolig det som Jimmy fant på Skattekontoret? – hang selvsagt i huset på Øya ved kommunesammenslåingen i 1960. Midgaards tekst ble trykket i 1953.

Fem bilder

Eriksen gikk av for aldersgrensen ved årsskiftet 1933-34 og flyttet til Oslo. I følge Kobro bosatte han seg på Bygdøy som den gang var i Aker herred. Legeforeningen opplyser at han døde i 1955. Antagelig kom de bildene som Salvesen har kategorisert, til Kragerø kommune eller til Skåtøy kommune som gaver etter hans død. Det må jo finnes papirer om dette i kommunens arkiver.

I følge katalogen er det disse:

42. Barthebrygga med Barthebakken, Wiborgs murvilla og fjellet Hefte, sett fra Øya 14 i skumring. Pastell på tynn kartong. Signert «Eriksen 26». Bildet henger under trappen i rådhusets vestibyle 2012. Det er ikke merket med eierstempel eller katalognummer.

43. Øya 14 og Gunnarsholmen, sett fra Bosebodskjæret. Vinterstemning i skumring. Pastell på tynn kartong. Signert «E.Eri.». Bildet henger under trappen i Rådhusets vestibyle. Ikke eierstempel eller nummer.

44. Kirkegaten ved Møllers Boghandel. E-verket til venstre. Sommerdag. Cirka 1930. Pastell.

45. Store Rådstuegate. Abrahamsens gård til høyre, Dippnergården til venstre. (I dag Storgata, med Strandberg og Evensengården.) Pastell.

51. Jernbanetorget, etter at Barthegården var revet. Cirka 1927. Pastell.

Nummer 44, 45 og 51 henger trolig rundt omkring i kommunens lokaler. Katalogen mangler innførsel om hvor bildene til enhver tid befinner seg. Teknisk tilstand er ikke notert, så her trengs en del etterarbeid. Katalogen er illustrert med fotos i svart/hvitt ved fotograf Hasseleid. Negativnumrene tilsvarer ikke katalognumrene.

Kilder:

Sannidal og Skåtøy, Fellesbindet , 1953.

I. Kobro: Norges Læger, velvillig meddelt av Jan Grimsgaard.

Kragerø kommunes kunstsamling. Katalog ved Nils Erik Salvesen. Kulturkontoret, Rådhuset.

Telefonisk opplysning fra Lægeforeningens medlemskontor, Oslo.

Ulf Hamran