350 års historie som folkets fest

Annonse

Dette anbefaler kv.no's lesere

Annonse

Byjubileet til Kragerø i 2016 er godt i gang med å planlegges. Denne uken la flere sentrale aktører frem noen av prosjektene. Et vesentlig bidrag er oppbygging av et lokalt leksikon og en egen nettside, og selvsagt hovedprosjektet: Historieverket, som antas å få 700–800 sider.

@Ledertekst2:Den siste delen er det knyttet store forventninger til. For Kragerø bys historie slik den i dag foreligger, er i for seg interessant og relevant nok, men dreier seg samtidig i vesentlig grad om de innflytelsesrike og formuende familier. I det nye verket skal Kragerøs sosiale historie mer frem i lyset, hverdagsfolkets liv og levnet er en viktig del av byens bakgrunn, og også flere av bydelene skal trekkes med. Byens nære fortid er dessuten viktig å få dokumentert, blant annet det som skjedde under siste verdenskrig.

Det er et stort arbeid som er påbegynt, og bokkomiteen ønsker ikke sitte alene om det. For å få frem beskrivelser og fortellinger, og få belyst utviklingen fra flere vinkler, er befolkningen oppfordret til å delta. Å være med og skrive historie er et spennende fellesprosjekt. Og med dagens teknologiske løsninger, er det enkelt å nå mange når man bygger opp nettsiden og det elektroniske oppslagsverket (Wikipedia).

At man allerede nå er i gang med jubileumsarbeidet, er intet mindre enn en riktig beslutning. For skal man feire sine 350 år med festivitas i selve jubileumsdagene og samtidig legge noe igjen for ettertiden, er det nødvendig med god tid til planlegging. Kommunen må sørge for å sette av de midler som trengs, og lokalbefolkning og næringsliv sørge for å bidra med det de også besitter av ressurser. Slik vil jubileet bli noe helt annet enn en «kommunalt arrangert feiring», og heller en folkefest som alle innbyggerne er med på og «eier».